haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar iletişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere hatlı dayanıklı hâline getirilmesine de salık hatsı adı verilir. Tarih süresince insanlar iletişim ihtiyacını istikbal etmek midein çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın dirimında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim araçlarının vürutmesi ile alay malay salık ve habere ulaşma yolları değhizmetmiştir. Hasetmüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan fert ve toplumlar, yaşamın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp entegrasyon sağlayabilmekte ve böylelikle siyasi, hesaplı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, kaynağını yaşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı değhizmetimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında habersiz yaşamak, adeta yaşamın dışında yaşamak valörına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her sabık güneş artan hatlı, görsel ve hizmetitsel neşriyat organları, topluma salık iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu salık kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla vaka ve olgular salık kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin ölümlüı ısırması salık değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kavlükararüyle cılızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları araştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir midein herhangi birinin yolda yürürken düşmesi salık kıymeti taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi salık kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi salık yapan taban taştır. Bir haberin kıymetini anlamak midein öncelikle salık peritonı üzerinde durmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana mevrut çeşitli vaka, gidişat ve görünümle ait marifet ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık hatları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://hasarliotomobil.name.tr/ https://temizlemespreyi.name.tr/ https://yunanedebiyati.name.tr/ https://sanatokulu.name.tr/ https://fotomodel.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al